2012 Global Trainee Kazananları

2012 Global Trainee Kazananları :

Mert GÖNLÜŞEN

(Daikin Europe, Belgium - Marketing, Production Engineering,  Strategic Planning )

Neden Daikin’e / bu programa başvurdunuz?

Bu programa basvurmamın ilk sebebi iklimlendirme sektörunun Türkiye gibi hızla gelişen bir pazarda henüz doygunluk seviyesinden oldukça uzak bir noktada olmasıdır. Kişisel gelişimim için en doğru calışma ortamının hızlı büyüyen ve dinamik bir şirket olduğunu düşünüyordum. Bu sebeple bu sektörun bir numaralı şirketi olan Daikin'e girmemin bana bu dinamizmi katacağını düşündüm. Bunun yanı sıra ise başlayacağım şirketin bana farklı vizyonlar ve sürekli yeni bakış açıları kazandırması oldukça önemliydi. Daikin'in yurtdışı imkanları ve çok uluslu bir şirket olmasının avantajlarını da hesaba katmam başvurumdaki bir diğer önemli etken olmuştur.

Yurtdışında çalışmak size ne kattı?

Avrupa'da çalışmak cok farklı kültürlerle iş yapabilme yetimi geliştirdi. Farklı profildeki insanlarla çalışmanın farklı yaklaşımlar gerektirdiğini ögrendim. Ayrıca Avrupa insanının çalısma şartları ve kültürünü tanımıs olduğum için bu alandaki ufkum oldukça genişledi. Bunun yanı sıra, sorgulamayı seven biri olarak Avrupa'da çalışmak, bana Türkiye ve dünyadaki birçok şeyi Avrupa ile kıyaslama şansı verdi. "Daha iyisini Türkiye'de nasıl yaparız?","Neden Türkiye'de de böyle bir sistem kullanılmasın?" gibi sorular hala kafamda.

Bu program sayesinde neler öğrendiniz?

Bu program sayesinde Daikin'e bir genel merkez penceresinden bakma fırsatım oldu. Bu sayede bulunduğum departmanlarda işlerin en doğru nasıl yapılması gerektiğini uygulamalı olarak öğrenmiş oldum. Katıldığım ve yürüttüğüm birçok proje sayesinde güçlü ve geliştirilmesi gereken özelliklerimi gördüm. Ayrıca Daikin Academy sayesinde iletişim ve sunum becerilerimin gelişmesine yönelik eğitimlere katılarak kendimi bu konularda bir adım daha geliştirdiğime inanıyorum.

Daikin Europe’daki çalışma ortamı nasıl?

Daikin Euroda'da her ne kadar insanların daha yoğun çalıştıkları dönemler olsa da stresten uzak bir çalışma ortamı olduğunu söyleyebilirim. Üst düzey müdürler ile sıklıkla iletişim kurmanız gerekmekte ve üzerinde çalışmakta olduğunuz projeler hakkındaki yorumları, onların konulara ne kadar hakim olduklarının bir göstergesi. İnsan ilişkilerinden bahsetmek gerekirse, Daikin'de neredeyse herkesin mutlu olduğunu ve bunun da insan ilişkilerine cok olumlu yansıdığını, çok yardımsever ve iyi niyetli olduklarını söyleyebilirim.

Sizce iyi bir kariyer için gerekli olan şeyler nelerdir?

İyi bir kariyer için öncelikle insanın kendisini tanımasinin şart olduğunu düşünüyorum. Daikin'in international trainee programı da bunu yapmanız için sunulmuş çok iyi bir fırsat. Bunun yanında ise insanın bilgisini ve vizyonunu sürekli geliştirmesi gerektiğine inanıyorum. Ayrıca farklı ortamlara, farklı zorluktaki durumlara adapte olabilme ve sorunları aşabilme yetisi güçlü bir kariyer için olmazsa olmazlardan.

Mert GÖNLÜŞEN

Gülnur DURAK

(Daikin Europe, Belgium - Supply Planning, Sales Planning, Strategic Planning)

Neden Daikin’e / bu programa başvurdunuz?

Mezun olduğumda tam olarak hangi alana yönlenmem gerektiğini bilmiyordum. Akademik ve sosyal altyapım, farkli alanları denemeye müsaitti. Bu noktada, 4 farklı departmanda çalısma imkani veren, üstelik bunu uluslararası platformda sunan Daikin International Traineeship Programı benim için çok idealdi. İlani gördüğüm anda, bu programda olmam gerektiğini hissetmiştim bile :)

Yurtdışında çalışmak size ne kattı?

Eğitim hayatım boyunca gerek stajlar kurslarla, gerekse de değişim programlarıyla profilimi hep uluslararasi kılmaya çalıştım, ancak bu şekilde bugünkü dünyada kendime yer edinebileceğimi düşündüm. Kariyerime de yurtdışında başlayarak, bu profile uygun hareket ettiğimi düşünüyorum.

Bu programla, hayata profesyonel ve sosyal anlamda kelimenin tam anlamıyla sıfırdan başladım. Stajları saymazsak gerçek anlamda iş hayatına, yıllardır oluşturageldiğim sosyal hayatımı geride bırakarak başka bir ülkede, başka bir dilde ve kültürde başlamak; oldukça büyük bir "challenge", vermem gereken yeni bir sınavdı nihayetinde. Ama bu sınavı bu yaşta vermeyeceksem ne zaman verecektim?

Bu program sayesinde neler öğrendiniz?

Farklı departmanlarda ve lokasyonlarda farklı altyapıdan insanlarla çalıştım/çalışıyorum. Bu bir yandan, cok geniş bir bilgi yağmuruna tutulmanızı sağlarken; diğer yandan da farklı yerlere/gruplara/pozisyonlara adapte olma yetinizi geliştiriyor. Bence, bu programın en güçlü yanu da bu.

Daikin Europe’taki çalışma ortamı nasıl?

Daikin Europe'ta sıcak ve samimi bir çalışma ortamı hakim. Hiyerarşiyi hissetmiyorsunuz, açık ofis ortamı da buna yardımcı oluyor tabi. Herkes hem öğrenmeye hem de öğretmeye açık. Bence, yeni başlayan biri için bu çok önemli bir nokta. Sizden deneyimliler size ögretmeye hazırken, aynı zamanda sizden öğrenmeye de açıklar.

5) Sizce iyi bir kariyer için gerekli olan şeyler nelerdir?

Yeniliklere, zorluklara açık olmak ve sürekli gelişmeyi/öğrenmeyi benimsemek.

Gülnur DURAK

Roza SARI

(Daikin Turkey, Istanbul - Management Department)

Neden Daikin’e / bu programa başvurdunuz?

Mezun olduktan sonra önceki senelerde yapmış olduğum stajları da düşünerek iş hayatıma Daikin'in Trainee programıyla başlayarak farklı departmanları tanımanın benim için en doğru olacağına karar verdim.

Daikin Türkiye’deki çalışma ortamını nasıl buldunuz?

İlk olarak çok hareketli, en sevdiğim tarafı bu. Ve insanlar birbirlerine yardımcı olmayı seviyor. Daikin; birbirleri ile bilgilerini paylaşan ve iyi yardımlaşan ekiplerden oluşmuş büyük bir kuruluş. Bu özelliği ile ihtiyacınız olan tüm bilgiyi ve yardımı bulabiliyor ve kendinizi her geçen gün daha donanımlı hissetmeye başlıyorsunuz.

Daikin Türkiye size hem kişisel hem profesyonel olarak neler kattı?

Kendi alanında en iyi olan global bir şirketin Türkiye ofisi olarak burada yoğun bir büyümeye ve çalışmaya tanık oldum. İlk olarak pazarlama departmanında bu alanı tanıma; işlere dahil olma ve deneyimleme fırsatı buldum. Şuan için de Proje yönetimi ofisinde projelendirmenin önemini ve faydalarını tanımaya başlıyorum. Bunların bir sonucu olarak yeteneklerime uygun doğru alanı belirlememe, farklı kişilerle çalışma fırsatı bularak insan ilişkilerimi zenginleştirmeme katkıda bulunuyor.

Roza SARI

M. Mehdi TAŞYÜZ

(Daikin Turkey, Istanbul - Sales Consulting Dept.)

Neden Daikin’e / bu programa başvurdunuz?

Okuduğum bölüm dolayısıyla Daikin markasına aşinaydım. İnternette ilanı gördüğümde, dünya çapında en iyi olarak bilinen bu firmanın parçası olmak fikri ile başvurumu yaptım.

Daikin Türkiye’deki çalışma ortamını nasıl buldunuz?

İlk olarak çok hareketli, en sevdiğim tarafı bu. Ve insanlar birbirlerine yardımcı olmayı seviyor. Daikin; birbirleri ile bilgilerini paylaşan ve iyi yardımlaşan ekiplerden oluşmuş büyük bir kuruluş. Bu özelliği ile ihtiyacınız olan tüm bilgiyi ve yardımı bulabiliyor ve kendinizi her geçen gün daha donanımlı hissetmeye başlıyorsunuz.

Daikin Türkiye size hem kişisel hem profesyonel olarak neler kattı?

Daikin büyük bir eğitim kurumu. Burada her gün işimle ilgili bilgiler ediniyor, bu bilgileri yaptığım işlere yansıtıyor ve iletişim becerilerimi geliştiriyorum.

M. Mehdi TAŞYÜZ

 

Designed By IDS
Daikin Klima Harita